loader image

Rekuperacja

Rekuperacja

Wymiana powietrza jest niezbędna aby zapewnić zdrowy mikroklimat wewnątrz domu. Zarazem to nieszczelności i wentylacja są źródłem wielu strat energii, ponieważ przez tradycyjną wentylację grawitacyjną lub uchylone okna do domu wprowadzamy zimne powietrze, które wymaga ogrzania. Zarazem pozbywamy się tego, które jest ciepłe, ale niestety nieświeże. Mamy więc do czynienia z dylematem – czy wietrzyć, a przez to więcej wydawać na ogrzewanie, czy nie wietrzyć i funkcjonować w niezdrowym domu.

Rozwiązaniem tego problemu jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna, która odzyskuje ciepło dzięki przepływowi powietrza zarówno zimnego, świeżego, jak i ciepłego, zużytego przez jedno urządzenie. Powietrze wywiewane z domu, z pomieszczeń takich jak kuchnia, łazienki, kotłownia czy spiżarnia jest wciągane do wentylatora. Przez ten sam wentylator, osobnymi kanałami dociera do domu powietrze świeże. Dzięki odrębnym kanałom nie mieszają się one, ale wymieniają swoją temperaturę, a w bardziej zaawansowanych urządzeniach także wilgotność. Latem z kolei powietrze nawiewane do domu może być dodatkowo schładzane.

Jakość powietrza w domu wpływa na samopoczucie wszystkich domowników, ich zdolności poznawcze, poziom skupienia, podstawowe funkcje życiowe, ale także wpływa na ryzyko choroby układu oddechowego, udaru czy chorób serca. Szczególnie zimą nieświeże powietrze, którym oddychamy w domu, może być nawet do 70% bardziej zanieczyszczone niż to w na zewnątrz. Często miewasz bóle głowy, zmęczenie, suchość gardła, kaszel i katar, podrażnienie spojówek będąc w domu? Najwyższa pora żeby zadbać o zdrowie Twojej rodziny!

Zobacz artykuły

Zostaw kontakt!
Nasz handlowiec skontaktuje się i przedstawi ofertę.