loader image

Jak możemy Ci pomóc?

Ogromny rozwój fotowoltaiki w Polsce w 2020 roku

20210306_152104
Farmy Fotowoltaiczne Fotowoltaika Instalacje dachowe Instalacje elewacyjne Stacje ładowania pojazdów

Ogromny rozwój fotowoltaiki w Polsce w 2020 roku

Branża fotowoltaiczna w Polsce miniony rok zalicza do bardzo udanych. Pod względem budowy nowych instalacji zajęliśmy czwarte miejsce w Unii Europejskiej.

W 2020 r. zainstalowano w Polsce instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 3,5 GW w porównaniu do 1,5 GW w roku 2019. Jest to ogromny skok – Polska znalazła się na 4. miejscu pod względem nowych instalacji i jest blisko pierwszej światowej 10. Zmiany w branży widać porównując indeks koniunktury w fotowoltaice IEO_PV. Wskaźnik powiązany jest z danymi spółek giełdowych i można go porównywać z indeksem z innych rynków. Z danych wynika, że polska fotowoltaika przechodziła dynamiczny okres koniunktury w okresie od lipca do października 2020 r. Pod koniec roku wskaźniki wróciły do stabilnego rozwoju.

Indeks powstaje na bazie danych spółek z NewConnect – Columbus Energy, Photon Energy, Novavis i 01Cyberaton oraz z rynku głównego GPW – ML System, Sunex oraz Grodno. Najwięksi z nich to Columbus Energy – odpowiada za 27 proc. wartości indeksu, ML System – 24 proc. i 01Cyberaton – 22 proc.

Źródło: Instytut Energii Odnawialnej.

Michał Skorupa z Foton Technik, należącej do Grupy Innogy ocenia, że motorem napędzającym rynek były przede wszystkim dwa programy rządowe: Mój prąd oraz Czyste powietrze. Innym czynnikiem, który wpływał zachęcająco na inwestycje w fotowoltaikę, była ulga termomodernizacyjna. Ponadto rosną ceny prądu, a inwestorzy szukają innych źródeł energii, chcą być niezależni jeśli chodzi o energetykę. Firmy z branży fotowoltaicznej zakładają, że w Polsce rynek będzie się rozwijał, a to głównie dzięki programom dopłat.

Także Dawid Cycoń z ML System spodziewa się dalszego rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Firma planuje w tym roku wprowadzić na rynek do masowej produkcji Quantum Glass, transparentną szybę zespoloną, która służy do generowania energii elektrycznej.

Zostaw kontakt!
Nasz handlowiec skontaktuje się i przedstawi ofertę.