loader image

Jak możemy Ci pomóc?

Magazynowanie energii – po co nam baterie i akumulatory fotowoltaiczne?

pierwszy-komputer-300x248
Fotowoltaika Instalacje dachowe Instalacje elewacyjne Ładowarki samochodowe Stacje ładowania pojazdów

Magazynowanie energii – po co nam baterie i akumulatory fotowoltaiczne?

Fotowoltaika z roku na rok zyskuje na popularności i jest coraz częściej wykorzystywanym źródłem energii odnawialnej. Jest to rozwiązanie, wspierające środowisko, a z biegiem lat będzie również stawało się coraz bardziej ekonomiczne i łatwiej dostępne. Integralną częścią tego rodzaju instalacji są akumulatory, magazynujące energię. Dlaczego są ważne i jak działają? 

Dlaczego do instalacji fotowoltaicznej potrzebujemy akumulatora? 

Energia elektryczna jest magazynowana przed dystrybutora, natomiast w przypadku zerwania linii nie zostanie przez niego dostarczona, na co powinniśmy być przygotowani. Bardzo ważne jest więc zaopatrzenie się w akumulatory, magazynujące energię i dostarczające ją w czasie, gdy główne źródło zawodzi.

Jak działa bateria fotowoltaiczna?

Głównym procesem, który zachodzi wewnątrz baterii fotowoltaicznej jest przemiana chemiczna. Akumulator po zgromadzeniu pobranej energii elektrycznej przekształca ją w formę chemiczną, w której jest ona magazynowana. Z czasem jest ponownie przekształcona w energię elektryczną, z której możemy skorzystać. 

Rodzaje akumulatorów, w kolejności od tych najbardziej polecanych przy instalacjach fotowoltaicznych:

  • Akumulator żelowy

Elektrolit w ogniwie baterii ma formę żelową, dzięki czemu nie rozwarstwia się podczas wolnego ładowania. Akumulatory te wykazują się dobrą wytrzymałością baterii oraz są bardzo odporne na proces wolnego rozładowywania. Jest to jedno z droższych rozwiązań. 

  • Akumulator AGM

Elektrolit w ogniwie ma płynną formę i jest umieszczony w separatorach, wykonanych ze szkła. Jest to tańszy zamiennik akumulatora żelowego.

  • Akumulator klasyczny 

Litowo-jonowy – nowoczesny i kompaktowy, ale wymagający regularnego i częstego ładowania i znacznie mniej odporny na wolne rozładowywanie, w porównaniu z żelowym lub AGM;

Kwasowo-ołowiowy – akumulator starszej generacji, podatny na szybkie rozładowywanie, jeden z najmniej polecanych do instalacji fotowoltaicznych.

Building Integrated Photovoltaics

Żywotność akumulatorów i baterii

Tak jak w przypadku każdego innego sprzętu, należy pamiętać o regularnych przeglądach akumulatora. Przynajmniej raz na pół roku powinno się sprawdzić napięcie oraz temperaturę wewnątrz ogniw baterii. Raz w roku natomiast należy dokonać dokładnej analizy sprawności wszystkich ogniw. Regularna kontrola pomoże nam wydłużyć żywotność sprzętu i okres, w którym będzie nam służył. 

Koszty akumulatorów

Niestety, na ten moment akumulatory fotowoltaiczne to dosyć duży wydatek. Często ich cena znacznie przewyższa koszt samej instalacji fotowoltaicznej. Jednak, patrząc na rozwój innych urządzeń – chociażby komputerów czy dysków na przestrzeni lat, możemy cieszyć się zadowalającymi prognozami na przyszłość. Tysiące „dawnych” dyskietek jest w stanie pomieścić teraz mały pendrive, pierwsze komputery zajmowały całe hale, a obecnie znacznie więcej danych mieści się w nieporównywalnie mniejszym sprzęcie. Tak samo stanie się z akumulatorami – z biegiem lat będą stawać się coraz tańsze, a dodatkowo rozwój technologii umożliwi przechowywanie większej ilości energii przez coraz mniejsze urządzenia, dzięki czemu rozwiązanie to będzie zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż obecnie.

Każda osoba budująca dom, prawdopodobnie przynajmniej rozważa montaż instalacji fotowoltaicznej, co sprawia, że rozwiązanie to staje się coraz bardziej powszechne. W niedalekiej przyszłości będziemy produkować prąd nie tylko z paneli słonecznych, ale też z szyb, montowanych w domu. Powierzchnia okien zwiększa się wraz z rozwojem architektury, co oznacza, że niedługo wiele właścicieli domów będzie mogło cieszyć się praktycznością tego zabiegu, a fotowoltaika, biorąc pod uwagę tempo jej rozwoju, będzie zyskiwała coraz większą popularność.

Szyba fotowoltaiczna Quantum Glass
Zostaw kontakt!
Nasz handlowiec skontaktuje się i przedstawi ofertę.